Kovadlina

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 29.4.2012

Kovadlina, El Yunque, to je docela přiléhavý název této stolové hory. Je dominantou pobřeží u města Baracoa, které je nejstarším španělským osídlením na Kubě.

Založil ji již roku 1511 Diego Velazquez v místě prvního přistání Krištofa Kolumba.

Hora má výšku 575m a její zdolání bylo součástí našeho itineráře.

Od Baracoa je hora asi 7km daleko…

Prodej masa

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 23.4.2012

I takto lze… jen se musí všechno prodat… přebytky z předchozího dne asi nejsou nejlepší…
(tato fotka je z Baracoa, ale k vidění bylo na různých místech ve stejném stylu)

Guantanámo

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 18.4.2012

Guantanámo. Toto jméno si většina lidí (a dříve i mne nevyjímaje) automaticky spojí s Amerikou, vojenskou základnou, vězením a dalšími ne zrovna příjemnými věcmi moderní doby. Přitom Guantanámo je původní Kubánské jméno pro provincii (ekvivalent našeho kraje), hlavní/správní město tohoto kraje, i řeky se zálivem. Pojmenování řeky vlastně dalo název všemu ostatnímu. V kontextu Spojených států a hlavně armády se pro označení základny používá zkratka GTMO, v řeči pak gitmo.

Americká základna leží v zálivu řeky Guantanámo, s ní pak sousedí (částečně ji obkružuje) kubánská základna, kousek ve vnitrozemí je pak město Guantanámo.

Městem jsme ale pouze projížděli, a mimo město blíže k základnám je striktně zakázáno byť jen zastavit, natož pak fotit.

Vždycky mi vrtalo hlavou, jak to, že mají Spojené státy stále na Kubánském území základnu. Proč ji Fidel nezrušil, nebo naopak, proč ji Američané nepoužijí pro invazi na Kubu. Důvod je komplikovaný a jednoduchý zároveň. Americká základna je v této oblasti již od přelomu 19./20. století, dávno před kubánskou revolucí. Oblast mají Američané v pronájmu, smlouva je ale (na rozdíl od britského pronájmu Hong Kongu nebo portugalského pronájmu Macaa) údajně časově neomezená a nevypověditelná. A mezinárodní dohody a právo musí Fidel respektovat ať se mu to líbí nebo ne.

Americká invaze z GTMO není možná také právě díky mezinárodním dohodám a právu. Je výsledkem urovnání „Kubánské krize“ – dohoda mezi USA a SSSR měla původně zajistit úplný ústup Američanů z Kuby. Dlouhodobým výsledkem je ale to, že USA nikdy Kubu nenapadnou.

(V této oblasti jsme vojenskou přítomnost okusili i my. Po objetí Guantanámského zálivu jsme se u moře chtěli vykoupat – zastavili jsme na Playa Yateritas, vzdušnou čarou zhruba 6-7km od americké základny. Na pláži ani v okolí nebyl nikde nikdo. Během asi 15minut se k nám ale po pláži došourala trojice vojáků (tedy přesněji, jeden voják a další dva v uniformně ministerstva vnitra) a chtěli vědět co tam děláme a vidět naše pasy. Vojíni (klukům jsme tipovali tak 18-20 let) byli viditelně nervózní, asi víc než my, a moc nevěděli co s námi. Nakonec si do jakéhosi deníčku jen opsali jména a čísla našich pasů – ale národnost si už nezapsali… Pak se vrátili po pláži tam odkud přišli… No a my jsme pokračovali dál v cestě…)

Rastafarián

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 17.4.2012

Rastafariánství sice vzniklo na Jamajce, ale na Kubu je to velmi blízko… a tak i zde se vyznavači najdou… a rádi se fotí…

Santiago de Cuba

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 16.4.2012

Santiago de Cuba bylo a je významným námořním přístavem. Má velmi výhodnou polohu u relativně velkého zálivu, jehož úzké ústí umožňovalo relativně jednoduchou obranu přístavu – v době korzárů a pirátu nesmírně cenná deviza.

Ve městě se zachovalo nemálo starých staveb, i když v některých případech není jisté jak dlouho toto zachování ještě potrvá…

Bohužel i sem ale dorazila moderní bytová architektura… naše známé paneláky… nejsem si jist, ale tady to může být považováno za docela luxusní bydlení…

Pro velké město je důležitá i hromadná doprava. V minulosti zde jezdily i tramvaje…

…současnost na zastávce ale vypadá jinak.

Když se hory stýkají s mořem…

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 12.4.2012

(…a mezi ně se snaží vtěsnat ještě silnice…)

Hory Sierra Maestra, které jsou nejvyšší na Kubě, se prakticky dotýkají moře, místy se skály zvedají přímo z moře.

Proto je také tato silnice z Niquero do Santiaga de Cuba více zatěžována a ničena vlnami.

Někde jí chybí menší kousek…

… někde pak větší. Naštěstí, zde je prostoru pro rozšiřování více.

Jsou zde ale také úseky, kde silnice vede přímo po pláži. A stačí jen opravdu trošku větší vlna, a už se koupe i auto.

V tomto úseku jsme naštěstí nepotkali žádný náklaďák či autobus, ale i míjení s osobním autem bylo zajímavé. Ještě že se zde opravdu nedá jet rychle…

Mosty do Santiaga

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 11.4.2012

Už jsem se v předchozích příspěvcích zmínil o kvalitě kubánských silnic (a ještě se k ní vrátím), ale silnice z města Niquero do Santiago de Cuba podél pobřeží je kapitolou sama pro sebe. V některých průvodcích je napsáno že je nesjízdná. S tím bych nesouhlasil. Sjízdná je. Rozhodně je to ale zážitek. Například mosty.

Pohled pro řidiče (a spolucestující) za normálních okolností dost děsivý, ale tady jev celkem běžný.

„Asi jsme správně neudělali statický průzkum podloží, pilot jsme málo zahloubili a po prvních větších deštích v horách těsně sousedících nám to trošku sedlo… To ale celkem nevadí, že?…“


„…když to teda neklesne moc.“

Pár kilometrů před tímto mostem proti nám jel náklaďák, plně naložený cestujícími na korbě. Takže nám bylo jasné, že naše auto nebude ani prvním ani tím posledním který přes takovýto most projede.


(Pozornému oku neunikne průběh a zalomení vodovodního potrubí vedoucího po pravé straně mostu… Ty kolínka vyrovnávající ohyby už jsou tam léta… a ještě budou… Jedná se o hlavní silnici, prakticky jedinou spojnici s okolím pro několik vesnic a měst, takže by měla zůstat průjezdná… alespoň trochu…)

Granma

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 10.4.2012

Po neúspěšném pokusu o revoluci v roce 1953 a propuštění z vězení r.1955 odjel Fidel Castro do Spojených států a pak do Mexika. V Mexiku si koupil výletní loď kterou pokřtili „Granma“ a se svými spolubojovníky použili k přeplavení se na Kubu.

(Zde v muzeu v národním parku „Parque Nacional Desembarco Del Granma“ není originál lodě, ten je v Havaně. Tady je její kopie, tedy spíše model v životní velikosti. Ten je postaven na nákladním přívěsu a některé detaily neodpovídají originálu – například velikost prostoru pro posádku a cestující je účelově/propagačně zmenšena, aby více vynikly útrapy revolucionářů. Vstup do lodi je také řešen velmi netradičně, je třeba prolézt skrz ocelovou konstrukci podvozku. Úředníkům/normalizátorům Evropské unie by při tomto pohledu na oficiální vstup vstávaly vlasy hrůzou na hlavě).

Při cestě z Mexika ale revolucionáři loď přetížili, cesta se jim o 2 dny protáhla a kousek od Kubánských břehů jim došlo palivo. Na pobřežních útesech poblíž městečka Las Coloradas ztroskotali (někteří historici píší „přistáli“). Celia Sanchez, která je spolu s dalšími posilami měla ukrýt, na ně čekala na pobřeží o kus jinde a také dříve.

Zátoka ve které „přistáli“ ani nemá pláže, je lemována hustými mangrovovými porosty.

Vylodění bojovníci údajně neměli ani mačety, takže proklestění se na pevnou (a volnou) zem bylo dost náročné – časově i fyzicky. (Pro návštěvníky muzea je zde chodníček, který je asi 1,5km dlouhý.)

Samozřejmě se mezitím o přistání doslechli i Batistovi vojáci, kteří revolucionářům přichystali náležité uvítání – skončilo postřílením velké části výsadku. Přeživší utekli do hor Sierra Maestra, kde se „regenerovali“/připravovali na pokračování revoluce.

Sierra Maestra

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 9.4.2012(i když jsou to prakticky shodné fotky, nechávám tu jak variantu z digitálu, tak i z filmu – pro srovnání)

V Sierra Maestra se Fidel Castro a jeho spolubojovníci schovávali po ne zrovna úspěšném vylodění 2. prosince 1956 u Las Coloradas (někdo by to možná nazval téměř ztroskotání). V těchto horách byli schovaní zhruba rok.


K horské základně, kde si zřídili základnu nyní vede silnice, ale s naším autem byla jen velmi obtížně sjízdná… některé úseky měly stoupání odhadem hrubě přes 100%…

Těžká práce

Categories: Cestování, Kuba 2012, Travel
Comments: Comments Off
Published on: 6.4.2012

Těžká práce není na Kubě doménou strojů, ale zvířat…

«page 1 of 2

Follow Me
FacebookFlickrGooglePlusLinkedInRSS
Kniha „Klidná krajina“
updated 2012 version
By Jiří Vašina
Nejnovější komentáře

Welcome , today is Pondělí, 18.12.2017