Pentax 67II

Comments: No Comments
Upper page: Fotoaparáty

Zkušenosti a fotografie spojené se středoformátovou zrcadlovku Pentax 67II. S ní byly používány tyto objektivy:

  • SMC Pentax 6×7 55mm 1:4
  • SMC Pentax 67 Macro 135mm 1:4
  • telekonvertor SMC Pentax 2× poslední generace

Coby hledáček posloužily:

  • standardní neměřící hledáček
  • AE měřící hranol (poslední cca 1,5roku)

I tato výbava už je nyní minulostí.

Když jsem si kdysi dávno vybíral který středoformát si koupím, zvítězila zrcadlovka Pentax 6×7cm. V té době jsem jako hlavní výhody považoval obdélníkový formát snímku (tady by mohl být i formát 6×4,5cm), velikost negativu (toto kritérium už ale 6×4,5cm nesplňoval, nebo lépe řečeno, rozdíl plochy negativu oproti kinofilmu mi přišel nedostatečný), podobnost práce s klasickou zrcadlovkou.

V průběhu praxe s ním se ukázala některá další pozitiva a negativa. Obraz v hledáčku je prostě nádherný, velký a jasný. Žádné temné blechy, které si člověk spíše představuje. Hodnocení zaostření je také mnohem snadnější. Na druhou stranu zrcadlo je tak velké, že při zmáčknutí spouště je jeho sklopení nejen slyšet ale i mohutně cítit. A dokonce i samotný pohyb závěrky dokáže tuto cihlu pěkně rozhýbat. Takže focení se stativem je vlastně téměř nutností.

První asi 1,5roku jsem měl pouze jeden objektiv – širokoúhlý 55mm (ekvivalent asi 28mm u kinofilmu), což byla vynikající varianta pro mé focení krajiny. Někdy byl ale úhel záběru příliš široký, pro výslednou kompozici příliš limitující, tak jsem k tomu přidal (makro)objektiv 135mm (ekvivalent asi 65mm) a 2× telekonvertor. A to už bylo pro mne dostatečné.

Bohužel ale vyplynul po letech na povrch největší nedostatek tohoto foťáku – to že obsahuje elektroniku. Ta se totiž nějakým způsobem zbláznila a odmítá fungovat. Při pokusu o opravu v autorizovaném servisu mi bylo řečeno, že by byla potřeba nová celá základní deska, oprava že by přesahovala částkou deset tisíc. Tak na to jsem chuť opravdu neměl. Navíc jsem Pentaxu přestal důvěřovat, právě díky tomuto. A tak jsem se rozhodl celou sestavu Pentax po částech prodat a koupit si něco jiného, mechanického, co by se snad takto pokazit nemělo.

Pentax mi dobře posloužil po cca 4 roky, nafotil jsem s ním přes 150 filmů.

? na začátek

? Technika

No Comments - Leave a comment

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Welcome , today is Středa, 25.4.2018